Maszyna bez silnika, która lata. Wielu na pewno zada pytanie – jak to jest w ogóle możliwe? Jak wystartować i wylądować szybowcem? Jak lata szybowiec i czy jest to trudne?
Latanie szybowcem
Szybowiec to inaczej statek powietrzny nieposiadający własnego napędu. Start szybowca możliwy jest poprzez wyciągniecie go na odpowiednią wysokość przez wyciągarkę lub samolot. Latanie szybowcem zapoczątkował Otto Lilienthal, który tworzył maszyny latające bez napędu. Projekty Otta były podstawą do dalszych projektów nad maszynami bez napędu. Podczas 2000 ślizgu Otto Lilienthal zginął. W Polsce pierwszy przelot szybowcem wykonał Czesław Tański w czerwcu 1896 roku. Dlaczego szybowiec lata? Lata, ponieważ odpowiednio wykorzystuje prądy powietrzne. Ważnymi czynnikami do latanie są siły nośne, opór powietrza oraz ciężar. Bez wspomagania jakim jest silnik, szybowiec wraz z czasem będzie tracił wysokość dlatego ważne jest umiejętne wykorzystywanie powietrza, prądów orograficznych, termicznych i unoszenia falowego.
Szybowiec – samolot bez silnika
Istnieją zmodyfikowane szybowce, które posiadają silnik i są nazywane motoszybowcami, jednak tradycyjny szybowiec go nie posiada. Latanie bez silnika jest możliwe i właśnie w tym cały urok, że pilot całkowicie zdaje się na siły natury. Nie od dziś wiadomo, że samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu jednak posiada silniki, masę elementów wspomagających, jest samowystarczalny i sam startuje jak i ląduje, dlatego rodzi się pytanie; Czy latanie szybowcem jest bezpieczne? Lotnictwo jak każdy sport w powietrzu wiąże się z ryzykiem, jednak jeśli zastosujemy się do wytycznych i do panujących zasad bezpieczeństwa to oczywiście lot szybowcem jest bezpieczny. Trzeba być przygotowanym na różne ewentualności jednak szybowcem nie można z impetem spaść z nieba i można wylądować nie tylko w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Każde większe pole czy łąka czy jakikolwiek plac jest dobrym miejscem do lądowania. W razie konieczności w każdym szybowcu znajduje się spadochron. Jest to jednak już ostateczne rozwiązanie, które zdarza się nie często.
Start i lądowanie szybowca
Samolot bez silnika, a lata. Co umożliwia wznoszenie się szybowca? Jak już wcześniej zostało wspomniane są dwie możliwości na start szybowca. Jedną z nich to start za samolotem. Szybowiec przywiązuje się do samolotu przy pomocy liny i wznosi się go na odpowiednią wysokość, a następnie lina zostaje odczepiana. Przy pomocy samolotu start szybowca jest łagodniejszy i może on osiągać większą wysokość. Drugą możliwością jest start za pomocą wyciągarki. Na przeciwnym pasie od szybowca stawia się wyciągarkę i mocuje stalową rozłożoną linę na całej długości pasa startowego i przyczepia się ją do szybowca. Gdy pilot jest gotowy do startu wyciągarka jest uruchamiana i z niemałą prędkością lina napręża się, a szybowiec wznosi się coraz wyżej. Po osiągnięciu określonej wysokości lina zostaje odczepiona od szybowca. Co z lądowaniem ? Aby bezpiecznie wylądować należy znaleźć się na odpowiedniej wysokości i zsunąć się wraz z prądem powietrznym. Pilot z dużym stażem i doświadczeniem nie powinien mieć żadnych problemów z lądowaniem. Latanie na szybowcach różni się od latania zwykłymi samolotami. Można uznać to za sport ekstremalny. Ważne jest wyczucie i znajomość sił natury. Zdobycie umiejętności latania na szybowcach jest niezwykle satysfakcjonujące.