Jak wygląda start szybowca? Porównanie startu za wyciągarką i samolotem

Czas czytania: 3 min
Jak wygląda start szybowca? Porównanie startu za wyciągarką i samolotem

Jak startuje szybowiec? Szybowiec jest pojazdem powietrznym nie posiadającym żadnych silników startowych które umożliwiały by mu start i długi lot, więc do wzbicia się potrzebuje pomocy.

Jak startuje szybowiec?

Główną pomoc we wzbiciu się szybowca może stanowić samolot, lub wyciągarka. W przypadku użycia samolotu do asysty startowej uzyskujemy wysokość taką jaką jest w stanie zapewnić nam samolot i taką samą prędkość. Użycie samolotu jest niewątpliwie pożądanym rozwiązaniem zapewniającym start szybowca i uzyskanie możliwie sporej wysokości. Inną metodą służącą do wzbicia szybowca w powietrze jest zastosowanie wyciągarki. Start za wyciągarką zapewnia mniej kłopotów organizacyjnych i wyklucza konieczność przeprowadzania startu na lotniskach z betonowym pasem startowym. Wyciągarkę możemy postawić na dowolnym ubitym terenie z którego jest w stanie startować szybowiec. Start szybowca za wyciągarką nie należy do najprzyjemniejszych ponieważ zmiana prędkości jest dość duża jednak po kilku lotach przestaje to stanowić dyskomfort.

Start szybowca za pomocą wyciągarki

Zasada działania wyciągarki jest każdemu znana, jednak te służące do wzbicia szybowca w lot mają dodatkowo wysoki moment obrotowy. Po uruchomieniu urządzenia w zaledwie 2-3 sekundy szybowiec osiąga około 100 km/h i wzbija się niemal pionowo w powietrze. Wyciągarka nie daje możliwości uzyskania takich wysokości jak samolot jednak jest o wiele tańsza i nadaje się do użycia w przypadkach gdzie samolot nie da rady wystartować. Lot szybowcem zapewnia niesamowite wrażenia, szczególnie dla tych którzy wcześniej nie latali jak i w odróżnieniu od samolotu nie ma w nim dźwięku silnika dzięki czemu możemy poczuć się wolni. Lot szybowcem za wyciągarką może okazać się niezapomnianym przeżyciem które warto jest sobie zafundować.

Lot szybowcem – dlaczego warto?

Lot szybowcem jest niesamowitym przeżyciem dla każdej osoby ceniącej sobie piękne widoki i wolność. Sam szybowiec jest w stanie utrzymywać się w powietrzu bardzo długo dlatego też jesteśmy w stanie nacieszyć się niesamowitymi widokami. Jeżeli chcemy cieszyć się lotem jeszcze dłużej warto wybrać ofertę w której start szybowca za samolotem jest preferowaną metodą wznoszenia. Lądowanie szybowca wygląda podobnie jak w przypadku samolotu jednak nie jesteśmy ograniczeni tutaj do profesjonalnych lotnisk, wystarczy odpowiednio przygotowany pas startowy. Wybranie szybowca jako rozpoczęcia swojej przygody z awiacją jest na pewno ciekawym rozwiązaniem mogącym zarazić pasją do latania nawet sceptyków!