Praca stewardessy – na czym polega i jak można zostać stewardessą?

Czas czytania: 4 min
Praca stewardessy - na czym polega i jak można zostać stewardessą?

Zakres pracy stewarda różni się w zależności od linii lotniczych i ich wymagań. Większość linii lotniczych wymaga, aby stewardessy miały co najmniej 21 lat, posiadały ważne prawo jazdy oraz dyplom ukończenia szkoły średniej lub równoważny stopień. Inne wymagania obejmują przejście przez kontrolę niekaralności, badanie lekarskie, a testy sprawnościowe, aby ocenić, czy jesteś odpowiedni do pracy.

Co robi stewardesa?

Stewardesy są odpowiedzialne za odprawę pasażerów, przywoływanie ich, upewnianie się, że pasy bezpieczeństwa są zapięte, oraz sprawdzanie, czy instrukcje bezpieczeństwa są przestrzegane. Oferują również pomoc, aby uprzyjemnić pasażerom lot. W przeciwieństwie do pilotów, którzy są odpowiedzialni za nawigację samolotu, stewardesy nie są odpowiedzialne za sterowanie samolotu.

Oto kluczowe zadania stewardessy:

  • Odprawa pasażerów – Część stewardess bierze udział w obsłudze naziemnej podczas odprawy pasażerów na lotnisku. Ich zajęciem jest także upewnienie się o wyborze odpowiedniego samolotu przez pasażera przy wchodzeniu do niego oraz poinstruowaniu gdzie znajduje się jego miejsce.
  • Serwowanie jedzenia i napojów – Linie lotnicze mają wiele możliwości wyboru, jeśli chodzi o jedzenie i napoje na pokładzie. Jako stewardessa będziesz odpowiedzialna za serwowanie dań i przekąsek oraz napojów.
  • Wydawanie komunikatów – stewardessa odpowiedzialna jest za czytanie instrukcji bezpieczeństwa dla pasażerów, upewnienie się, że są prawidłowo zapięci i upewnienie się, że pojemnik nad głową jest zamknięty. Jesteś również odpowiedzialny wygłaszanie dodatkowych komunikatów z kokpitu takich jak zapięcie pasów podczas turbulencji.
  • Zarządzanie personelem pokładowym i pasażerami – Stewardessa przez całą podróż odpowiada za pasażerów oraz za pozostały personel pokładowy.

Jak znaleźć pracę jako stewardesa?

Aby znaleźć pracę jako stewardessa, możesz skontaktować się z lokalną linią lotniczą i poprosić o rozmowę na temat procesu zatrudniania. Dla osób poszukujących pracy warunki zatrudnienia są atrakcyjne i interesujące, jednak często mogą wpływać negatywnie na życie osobiste z powodu życia w podróży. Jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie kariery jako stewardesa jest rozważenie programu szkoleniowego. Aby to zrobić, najpierw zidentyfikuj linię lotniczą, dla której byłabyś zainteresowana pracą. Następnie poszukaj w Internecie, aby dowiedzieć się, czy linia lotnicza ma program rejestracyjny dla nowych stewardów. Na koniec skontaktuj się z linią lotniczą, aby sprawdzić, czy możesz ubiegać się o pracę. Niektóre z linii prowadzą nabór np. raz do roku, a inne cały rok.

Zarobki i korzyści dla stewardes

Ile zarabia stewardesa? Mediana rocznego wynagrodzenia dla stewardess z całego świata to 45 000 dolarów (ponad 200 000 zł), według Bureau of Labor Statistics. Istnieją również dodatkowe korzyści: Stewardesy otrzymują również plan emerytalny, który jest zazwyczaj finansowany przez linię lotniczą. Najczęstszym świadczeniem jest ubezpieczenie zdrowotne, ale niektóre linie lotnicze zapewniają również voucher podróżny, który można wykorzystać na bilety lotnicze lub rezerwację hotelu. Często linie lotnicze opłacają także koszty przeprowadzki i mieszkania. Ważne jest, aby pamiętać, że wynagrodzenia stewardesy różnią się w zależności od linii lotniczej, długości lotu, miejsca zamieszkania i miejsca docelowego lotu. Ważne jest również, aby pamiętać, że praca stewarda nie jest łatwa i może być trudna dla wielu osób. Jeśli jednak jesteś zainteresowany zostaniem stewardessą, powinieneś skontaktować się z linią lotniczą i zdecydować, czy jest to praca dla Ciebie.