Latanie szybowcem jest rzeczą, o której fantazjuje wiele osób, a rocznie to marzenie spełnia tylko garstka z nich. W zeszłym roku było to 30 osób z uzyskaną licencja pilota szybowca rekreacyjnego. Jak to zrobić? Ile kosztuje licencja? Jak wygląda nauka latania szybowcem?
Pierwszy lot szybowcem
Realizacja marzeń czasem wymaga spróbowania ich. Nie zawsze, gdy wymarzymy sobie kurs na pilota szybowca, wcześniej mieliśmy okazję już samodzielnie polatać. Ceny wahają się w zależności od miejsca. Często takie oferty można znaleźć u różnych usługodawców świadczących gotowe już wyjątkowe prezenty. Tam cena nie przekracza zwykle 200 złotych. Tańszej wersji zawsze możemy szukać bezpośrednio w aeroklubach. Lot szybowcem zazwyczaj trwa od 5 do 10 minut. Dlaczego mogą występować różnice w czasie przelotu? Na długość lotu ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim jest to start, loty szybowcem za samolotem trwają dłużej niż za wyciągarką, gdyż samolot wznosi szybowiec na większą wysokość. Kolejny aspektem jest lokalizacja – położenie lotniska ma wielki wpływ na długość naszej wyprawy. Gdzie może szybować najdłużej? Fani szybowania wiedzą, że kolebką szybownictwa polskiego są Bieszczady. Dzięki ukształtowaniu terenu, które jest optymalne. Sprzyja to powstawaniu różnorakich prądów wznoszących, które można świetnie wykorzystywać w szybowaniu. Pogoda, bez zaskoczenia, również ma tu znaczenie. To ona decyduje, jak wysoko może zostać wyniesiony szybowiec w bezpiecznych warunkach. Najdłużej latać można przy przejrzystej pogodzie z umiarkowaną prędkością wiatru. Największą prędkość osiągają szybowce jednoosobowe, dzięki zmniejszonemu obciążeniu maszyny. Dwuosobowe szybowce latają krócej z powodu masy, co po prostu zwiększa przyciąganie ziemskie.
Ile kosztuje licencja na szybowiec?
Za podstawowy kurs szybowcowy cena waha się miedzy 4 a 6 tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od miejsca, w którym zdecydujemy się uczyć. To najtańszy i najbardziej ekonomiczny sposób, żeby móc polecieć samodzielnie z uprawnieniami. Każdorazowo do takiej licencji trzeba będzie się doszkolić. Czy to dużo? Dla porównania, aby zrobić kurs samolotowy, trzeba by sobie odmówić zakupu dość młodego używanego auta. Szkolenie teoretyczne i loty z instruktorem można rozpocząć w każdym pasującym nam momencie życia. Jedyne ograniczenia wiekowe wynikające z prawa dotyczą pierwszego samodzielnego lotu szybowcem. Do tego trzeba mieć skończone 14 lat, także czas na zbieranie środków na licencje jest. Niezależnie od wieku kandydaci na pilotów szybowców muszą jednak pochwalić się bardzo dobrym stanem zdrowia.
Kurs na szybowiec – jak wygląda?
Początkowo musimy zgłosić się do najbliższego nam aeroklubu czy też ośrodka prowadzącego ten typ szkolenia. Kurs będzie obejmował około 60 godzin, które poświęcimy na wykłady. Dodatkowo będziemy musieli wylatać minimum 55 lotów. Po tym czasie i zdobytym doświadczeniu, możemy już wykonywać swój pierwszy, prawie samodzielny lot szybowcem, gdyż byłby on pod okiem instruktora. Po wszystkim trzeba zdać egzamin teoretyczny. Tego dokonujemy w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Ważne jest, aby za bardzo nie odwlekać tego, gdyż nasze doświadczenie zdobyte w aeroklubie ma swoje ograniczenia czasowe. Taka czynność też wymaga poniesienie opłaty, a informacje na ten temat znajdziemy na stronie urzędu.