Wing Foil – nauka i pierwsze kroki

Czas czytania: 2 min

Wing foil stanowi nowość w rodzinie sportów wodnych, która systematycznie zyskuje coraz większe grono fanów. Ujarzmienie technik wymaga pokładów cierpliwości, pokory, a także profesjonalnego nauczyciela. W dzisiejszym artykule prezentujemy 4 kroki, dzięki którym opanujesz pozycję startową. Zapraszamy do instrukcji!

Krok pierwszy

Cała procedura nie jest wymagająca, ale niezbędnej jest odpowiednie nastawienie oraz zachowanie kolejności ruchów. Faza początkowa obejmuje przyklęknięcie na desce i utrzymanie balansu, a następnie ustawienie skrzydła nad głową, aby poczuć kontrolę. Jest to idealny moment na oswojenie się z pozycją, ruchami nietypowego latawca i jego reakcją na warunki zewnętrzne.

Krok drugi

Kolejny poziom wymusza zainicjowanie odpowiedniej prędkości i jest przygotowaniem do zaprezentowania pozycji stojącej. W tym celu należy ustawić przednią stopę w centralnym punkcie deski, a tylną położyć płasko na jej powierzchni, nad samym masztem foilowym i podnieść postawę. Warto zaznaczyć, że stabilny układ stóp jest kluczowy dla całej zabawy, a optymalna odległość pomiędzy kończynami wynosi szerokość ramion wodnego adepta.

Krok trzeci

Przedostatni fragment planu koncentruje się właśnie na starcie. Dynamikę początkowych ruchów ułatwi zmobilizowana wcześniej pozycja nóg, a także prędkość samej deski. Jest to także świetny moment na wykorzystanie pełnego potencjału wing foil, czyli specjalnego skrzydła. Aby tego dokonać, należy stopniowo przenieść ciężar na tylną część pozycji, podnosząc delikatnie latawiec. Taka taktyka spowoduje zwiększenie jego wyporności, a w konsekwencji- nabranie odpowiedniej energiczności całej konstrukcji. Spożytkowanie siły wiatru oznacza powrót do pozycji wyjściowej i kontrolowanie zestawu. Pamiętaj- jeśli poczujesz utratę pędu, powtórz całą sekwencję kilka razy!

Krok czwarty

Lataj, czyli najbardziej satysfakcjonujący etap Twojego wysiłku! Wing foil łączyć się z praktyką, ale każda próba staje się coraz bardziej intuicyjna. Zbilansowane przenoszenie ciężaru pomiędzy kończynami zagwarantuje płynny ruch,  a trwała pozycja pozwoli uniknąć mokrego upadku!