Wakacyjne wczasy na Dominikanie – o czym pamiętać?

Czas czytania: 6 min
Wakacyjne wczasy na Dominikanie - o czym pamiętać?

Planujesz wakacyjne wczasy na Dominikanie? Jest zatem kilka kwestii, o których musisz pamiętać! O czym dokładnie mowa? O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem na Dominikanę? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Wakacyjne wczasy na Dominikanie – dlaczego warto?

Dominikana oficjalnie nazywana Republiką Dominikańską, to państwo położone na Morzu Karaibskim. Zajmuje około 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położoną po zachodniej stronie Republiką Haiti. Dominikana zachwyca nie tylko pod względem wysokich temperatur, ale również pięknych, iście rajskich krajobrazów oraz plaż, które są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających  osób. Najlepsza pogoda na Dominikanie panuje w sezonie wakacyjnym, a więc tak od maja do września.

Najcieplej jest tutaj w lipcu, sierpniu oraz wrześniu, choć w tym okresie jest też sporo dni deszczowych, więc planując swój urlop, warto mieć to na uwadze. W okresie od lipca do września średnia temperatura powietrza wynosi około 29 stopni, zaś w nocy 24,5 stopnia. Dominikana zachwyca również pod względem ilości zabytków, czy miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Aby poczuć klimat państwa, warto odwiedzić Santo Domingo, czyli stolicę Dominikany, której założycielem jest brat samego Krzysztofa Kolumba. Godne uwagi są plaże na wyspie Saona, czy wodospad El Limon, ponieważ widoki są zniewalające.

Urlop na Dominikanie a potrzebne dokumenty

Wielu z nas przyzwyczaiło się do tego, że wystarczy mieć ważny dowód osobisty, by móc wygodnie podróżować po Unii Europejskiej i państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W przypadku wyjazdu na Dominikanę sam dowód osobisty nie wystarczy, ponieważ nie leży ona w Unii Europejskiej i więcej na ten temat na wakacyjnapolisa.pl. Co więcej, Dominikana nie jest też w Strefie Schengen, więc trzeba spodziewać się kontroli granicznej. Dokumentem koniecznym do wjazdu na Dominikanę jest paszport.

Musi być ważny, więc jeśli nie chcemy rozczarować się na lotnisku i być odprawieni z kwitkiem, to lepiej wcześniej sprawdzić jego przydatność lub po prostu wyrobić dokument z odpowiednim wyprzedzeniem. Najczęściej na nowy paszport czeka się do trzydziestu dni, więc czekanie z jego wyrobieniem na ostatnią chwilę może się źle dla nas skończyć. Polacy jadący na Dominikanę nie muszą mieć wizy wjazdowej, a przebywać można tutaj na podstawie tak zwanej karty turystycznej, która jest ważna trzydzieści dni.

Całe szczęście można ją przedłużyć później o kolejne sześćdziesiąt dni, więc jeśli ktoś chce tutaj spędzić więcej czasu, to też nie będzie z tym problemu.

Urlop na Dominikanie a ubezpieczenie

W Polsce możemy korzystać z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W Europie, na terenie krajów Unii Europejskiej i organizacji EFTA, możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i ona gwarantuje nam dostęp do pomocy lekarskiej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego państwa. Skoro krajem docelowym naszej podróży jest Dominikana, to musimy liczyć się z tym, że żadne ze wspominanych rozwiązań nie zadziała.

Co więcej, jeśli będziemy wymagali nawet drobnej porady medycznej, to wszelkie koszty z tym związane, zostaną przerzucone na nas. Niestety przy poważniejszych problemach zdrowotnych, koszty mogą być na tyle wysokie, że swoje zobowiązania będziemy później spłacać długimi latami, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego, zamiast ryzykować, lepiej od razu odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Oznacza to wykupienie ubezpieczenia turystycznego i więcej na ten temat można przeczytać na https://wakacyjnapolisa.pl/kraje/ubezpieczenie-na-dominikane/.

Co ważne, wybór ubezpieczenia musi być świadomy i odpowiedzialny, a także zapewniać nam jak najlepszą ochronę. Dlatego warto zainteresować się ofertą, która zawiera pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 30 tysięcy euro lub więcej, pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, czy transportu zwłok do kraju. Polisa na Dominikanę powinna też zawierać NNW, czyli ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, w tym również ochronę na wypadek śmierci, czy OC.

Ochrona cywilna przydaje się wtedy, gdy nieumyślnie spowodujemy szkodę u osób trzecich, ponieważ w takich przypadkach to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z wypłatą odszkodowania. Dodatkowo warto pomyśleć o pakiecie Assistance, co najmniej podstawowym, czy ubezpieczenie bagażu, zwłaszcza jeśli zabieramy ze sobą bagaż rejestrowany.

Jeśli na wakacjach planujemy podejmować też niecodzienne aktywności, w tym na przykład uprawianie sportów ekstremalnych, to polisę warto rozszerzyć o odpowiednie pakiety. Na pewno o zwiększeniu swojej ochrony powinny też pomyśleć osoby, które chorują przewlekle. Jeśli w czasie pobytu na Dominikanie nasz stan zdrowia się pogorszy i trzeba będzie skorzystać z dłużej pomocy medycznej, to możemy spodziewać się dodatkowych kosztów. Oczywiście uda się ich uniknąć, a jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu rozszerzyć ubezpieczenie o leczenie chorób przewlekłych.

Płatna współpraca