Najbezpieczniejszy środek transportu to samolot?

Czas czytania: 5 min
Najbezpieczniejszy środek transportu samolot

Podróże wpisane są w życie człowieka. Dla jednych stanowią oderwanie się od codziennej, często szarej rzeczywistości, dla innych zawodowy obowiązek. Podróżować można w różny sposób – drogą lądową, wodną i powietrzną. Nie od dziś wiadomo jednak, że najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem na pokonanie nawet dużych odległości jest samolot.

Samolot – komfortowo, wygodnie, szybko

Lot samolotem, zwłaszcza pierwszy, u większości podróżnych budzi lęk przed nieznanym. Paraliżujący strach przed wejściem na pokład maszyny może przyczynić się do rezygnacji z podróży lub wybrania mniej komfortowego rozwiązania, np. samochodu czy pociągu. Alternatywne środki komunikacji sprawdzą się, gdy miejsce docelowe znajduje się kilkadziesiąt, ewentualnie kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania podróżnego, jeśli jednak rzecz dotyczy podróży w odległe miejsca na świecie, zdecydowanie lepszą propozycją jest samolot, nota bene, uważany za najbezpieczniejszy środek transportu. Z alternatywy tej chętnie korzystają również biznesmeni podczas podróży służbowych. Na korzyść samolotów przemawia przede wszystkim optymalnie zminimalizowany czas podróży, a także komfort i wygoda podczas lotu.

Nie bez znaczenia są również rozbudowane oferty linii lotniczych na całym świecie, które dokładają starań, by zapewnić podróżnym dogodne połączenia – kwestia ta okazuje się szczególnie ważna w przypadku ewentualnych przesiadek. Spędzenie kilku, a nawet kilkunastu godzin na lotnisku w oczekiwaniu na kolejny lot nie napawa optymizmem. Synchronizacja lotów stanowi więc wyraźną odpowiedź na potrzeby klientów. Potwierdzeniem tej tezy jest choćby fakt, że średnio co cztery sekundy startuje jedna maszyna – dotyczy to oczywiście lotnisk na całym świecie. W ciągu roku z usług lotniczych korzysta ponad 3,5 miliarda osób, dla których samoloty to najbardziej komfortowe i najbezpieczniejsze środki transportu.

Czy latanie samolotem jest bezpieczne?

Często można spotkać się z pytaniem, czy samoloty są bezpieczne? Każda maszyna jest poddawana regularnym, bardzo szczegółowym przeglądom technicznym i kontrolom. Co więcej, działanie te są bardziej restrykcyjne niż w przypadku samochodów tudzież innych, lądowych środków komunikacji. Wysokie wymagania stawiane są także pilotom, w których przypadku nie wystarczy kierunkowe wykształcenie, ale przede wszystkim doświadczenie. Czynnikiem decydującym okazuje się umiejętność szybkiego reagowania w trudnych sytuacjach, a także umiejętności interpersonalne. Dodatkowo nad bezpieczeństwem lotu czuwają kontrolerzy lotów, którzy – dzięki nowoczesnym urządzeniom nawigacyjnym – pozostają cały czas w kontakcie z pilotem i na bieżąco śledzą pozycję samolotu.

Dlaczego warto latać samolotem?

Samolot i bezpieczeństwo – to stwierdzenie, które dość często pojawia się na ustach osób regularnie korzystających z powietrznych środków komunikacji. Optymalne wyposażenie maszyny i stały kontakt ze znajdującą się na pokładzie obsługą to gwarancja dobrego samopoczucia i komfortu psychicznego pasażerów.

Niepodważalną zaletą jest również wygoda oraz szereg rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo podczas lotu. Zdarzają się co prawda problemy natury medycznej, najczęściej są to zasłabnięcia, omdlenia, duszności, nudności i wymioty, należy jednak podkreślić, że tego typu sytuacji jest stosunkowo niewiele, można wręcz powiedzieć, że pojawiają się sporadycznie.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Pitsburghu wynika, że na milion pasażerów miało miejsce szesnaście zdarzeń zdrowotnych, co w przeliczeniu daje jeden przypadek na sześćset cztery loty. Istny jest również fakt, że przeważająca większość zdarzeń dotyczyła osób, które zmagają się z mniej lub bardziej poważnymi problemami zdrowotnymi.

Zadając sobie pytanie, czy latanie samolotem jest bezpieczne, warto także rozważyć kwestię katastrof lotniczych. Faktem jest, że zdarzają się one bardzo rzadko, nie mniej jednak – głównie ze względu na dużą ilość ofiar – jest o nich głośno w mediach. W katastrofach lotniczych ginie średnio kilkadziesiąt, niekiedy kilkaset osób. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to dużo, rzeczywistość dowodzi jednak, że zdecydowanie bardziej tragiczne okazują się wypadki drogowe, w których rocznie ginie ponad dwa tysiące osób, nie licząc tych poszkodowanych, w których przypadku powstałe w wyniku zdarzenia uszczerbki na zdrowiu w znaczący sposób wpływają na ograniczenie sprawności fizycznej.

1 Comment

Dodaj komentarz