Płyny w bagażu podręcznym i rejestrowanym (limity i zasady)

Czas czytania: 4 min
Płyny w bagażu podręcznym i rejestrowanym

Jednym z pytań przed jakimi stoją podróżujący pierwszy raz samolotem są wymogi oraz restrykcje dotyczące przewożenia określonych kategorii rzeczy. Co wolno ze sobą zabrać na pokład samolotu a jakich przedmiotów lepiej się pozbyć to pytanie które zadaje sobie większość podróżujących. Szczególnymi obwarowaniami dotyczącymi przewozu na pokładzie samolotu jest kategoria płynów.

Kontrole bezpieczeństwa przeprowadzane na lotniskach nakładają na podróżujących określone wymogi których należy przestrzegać aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji zarówno podczas odprawy jak i przechodzenia przez tzw. bramki.

Zasady przewozu płynów – regulacje prawne

Zasady przewożenia płynów w samolocie zostały uregulowane i tym samym nałożone na każde europejskie lotnisko przez rozporządzenie Komisji Europejskiej 246/2013, które szczegółowo reguluje zasady przewozu płynów zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym. Część zasad jest na bieżąco dostosowywana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nawet podróżując poza terytorium Europy, należy pamiętać, że limity na przewożenie płynów w samolocie dotyczą miejsca lotniska wylotu, co nie zaszkodzi z zapoznaniem się z regulacjami obowiązującymi w innych krajach.

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – różnice oraz limity

Bilet lotniczy w klasie ekonomicznej (wybieranej przez większość podróżujących ze względu na cenę) można zakupić tylko z bagażem podręcznym lub z bagażem rejestrowanym oraz podręcznym (może być to torebka damska, męska lub laptop, a dla osób podróżujących z dziećmi – składany wózek oraz pokarm). Praktyczna różnica między bagażem podręcznym, a rejestrowanym polega na tym, że pierwszy zabiera się ze sobą na pokład, drugi natomiast przewożony jest w luku bagażowym na czas lotu a po wylądowaniu zostaje zwrócony jego właścicielowi. Ograniczenia przewożenia płynów dotyczą przede wszystkim bagażu podręcznego.

Płyny w bagażu podręcznym oraz definicja płynów

W bagażu podręcznym zabieranym przez pasażera na pokład nie mogą znajdować się płyny w opakowaniach większych niż 100 ml każdy. Płyny w bagażu podręcznym powinny zostać  zapakowane w plastikową (najlepiej przezroczystą) torbę. Powinna być ona także możliwa do otwarcia i zamknięcia w każdym czasie. Limit płynów w bagażu podręcznym został określony sztywno na 1 litr pojemności.

Podczas lotu podróżujący nie może otwierać ani zamykać przewożonej torby z płynami. Jedynymi dopuszczalnymi są sytuacje gdy personel samolotu poprosi o jej otworzenie. Wyjątkowe sytuacje (szczególnie podczas długich międzykontynentalnych lotów) powinny być bezwzględnie zgłaszane personelowi pokładowemu. Co ważne, obsługa lotniska może podczas kontroli odmówić wejścia na pokład pasażerowi którego bagaż podręczny wzbudza poważne wątpliwości i istnieje podejrzenie że zabierze na pokład produkty i płyny szczególnie niebezpieczne.

Na pokład ze sobą można zabrać ze sobą:

  • niektóre kategorie kosmetyków m.in. szampony, żele pod prysznic, pasty do zębów, olejki do kąpieli, płyny do demakijażu, lakiery do paznokci (z wyłączeniem substancji łatwopalnych), błyszczyki, tusze do rzęs w płynie,
  • tzw. substancje półpłynne m.in. przeciery, miody oraz soki,
  • niezbędne leki oraz produkty dietetyczne wliczając krople do oczu,
  • płyny zakupione w sklepach na lotnisku na strefie wolnocłowej z zastrzeżeniem że zostały zapakowane w sposób wymagany dla płynów.

Bagaż rejestrowany a przewożenie płynów

Zasady przewożenia płynów w bagażu rejestrowanym nie są tak restrykcyjne jak w przypadku bagażu podręcznego. Płyny w bagażu rejestrowanym, co do zasady można przewozić w dowolnej ilości, linie lotnicze często rekomendują właśnie ten sposób ich przewożenia. Ważne, aby zmieścić się w limicie wagowym takiego bagażu który najczęściej (u większości przewoźników) wynosi maksymalnie 23 kg.

Na pokład samolotu bezwzględnie nie można zabierać płynów szczególnie niebezpiecznych takich jak m.in. termometry rtęciowe, baterie litowo-jonowe których wydajność jest większa niż 100Wh, naboje paliwowe służące do zasilania aparatów fotograficznych czy telefonów komórkowych. Na pokładzie nie mogą znaleźć się także substancje łatwopalne oraz substancje chemiczne i toksyczne. Tego typu płyny w samolocie mogą narazić na niebezpieczeństwo wszystkich pasażerów danego rejsu.

Liczba komentarzy: 2

Dodaj komentarz