Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

Czas czytania: 4 min
Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

Wybór ubezpieczenia turystycznego to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Dobrze dobrana polisa może znacznie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu, w przypadku nagłej sytuacji uchronić nas przed bardzo poważnymi wydatkami. Dlatego też, kupując ubezpieczenie turystyczne na wyjazd należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii.

Zakres ochrony medycznej to podstawa

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno nas zabezpieczać przede wszystkim przed nieoczekiwanymi wydatkami związanymi z korzystaniem z opieki medycznej za granicą. Nawet niewielki uraz lub kontuzja, a także nagłe sytuacje, jak chociażby problem z zębem, za granicą mogą oznaczać bardzo poważne problemy właśnie ze względu na koszt usług medycznych. Dlatego też wakacyjna polisa powinna obejmować możliwie jak najszerszy pakiet opieki medycznej, a bardzo istotną kwestią jest suma gwarantowana. Nie powinna być ona mniejsza niż 30-50 tys. euro. Z pozoru wydaje się to dość dużo, ale w praktyce, w przypadku nagłej sytuacji koszty nie grają roli i warto mieć spory zapas. Warto także wgłębić się w to, jaka jest suma gwarantowana dla poszczególnych usług medycznych.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd powinno również obejmować odpowiednio wysokie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa ma na celu ochronić nas na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu. To właśnie od kwoty gwarantowanej NNW w dużej mierze zależy koszt ubezpieczenia. Ile powinno wynosić ubezpieczenie NNW? Wydaje się, że kwota 10,000 euro jest nieco za niska i najlepiej szukać czegoś w okolicach 30 – 50 tys. euro. Z kolei najdroższe polisy wakacyjne są w stanie zaoferować nawet 100 tys. euro. Tutaj obowiązuje prosta zasada – jeśli wakacyjny wyjazd jest obarczony większym ryzykiem – kwota NNW również powinna być wyższa.

Udogodnienie oferowane przez wakacyjną polisę

KL (Koszty leczenia) i NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) to dwie najważniejsze składowe ubezpieczenia turystycznego. Jednak dobra polisa na wyjazd może zaoferować znacznie więcej korzyści i ważną rolę odgrywają tu liczne udogodnienia dodatkowe, wchodzące w zakres ochrony. Na pewno warto pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu podróżnego, ubezpieczenia na wypadek opóźnienia lotu, czy OC w życiu prywatnym. Jeśli jedziesz na wakacje z myślą o uprawianiu różnych sportów, absolutną podstawą jest OC związane właśnie z uprawianiem sportu. Idealne ubezpieczenie wakacyjne na wyjazd zawsze powinno być dobierane na podstawie indywidualnych potrzeb, jak również do specyfiki wyjazdu. To właśnie od nas zależy, jaka ochrona wyjazdu będzie absolutnie niezbędna.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie wakacyjne na wyjazd?

W pierwszej kolejności należy rozeznać się w dostępnych opcjach, zwłaszcza, że na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiadających w swojej ofercie także wakacyjną polisę. Dużym ułatwieniem są porównywarki internetowe, takie jak ta dostępna na stronie: https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/. Wystarczy wybrać interesujące nas parametry ubezpieczenia, wskazując m.in. miejsce wakacji, okres ubezpieczenia, cel wyjazdu, datę urodzenia najmłodszego uczestnika wyjazdu. Strona przedstawi dostępne opcje w przystępny graficznie sposób, tak, aby można było łatwo sprawdzić zakres ochrony oraz koszt. Po wybraniu jednej z opcji, przed wykupieniem polisy zawsze należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.