Airbus A321 – nowy samolot Wizzair (informacje i rozkład miejsc)

Czas czytania: 4 min
Airbus A321

Francuski koncern Airbus to od lat największy konkurent amerykańskiego Boeinga. Model samolotu Airbus A321, który jest obecnie używany we flocie wielu linii lotniczych takich jak Wizzair, Lufthansa, Air France, Turkish Airlines, Aeroflot czy American Airlines to komfortowy i bezpieczny samolot, który cieszy się coraz większym powodzeniem na całym świecie. Jest wykorzystywany w lotach na krótkie i średnie dystanse. Czym jeszcze charakteryzuje się ta maszyna?

Airbus A321 wnętrze, które zachwyca

Już po wejściu na pokład samolotu pasażerowie mogą odnieść bardzo dobre wrażenie. W Airbus A321 wnętrze jest przestronne i jasne. Miejsca dla pasażerów składają się z wygodnych foteli, które pozostawiają stosunkowo dużo miejsca na nogi. Dodatkową zaletą są także większe niż we wcześniejszych modelach samolotu (A319 i A320) schowki na bagaże. W samolocie Airbus A321 rozkład miejsc to konfiguracja 3-3. Na pokładzie znajdują się dwa rzędy siedzeń po trzy miejsca. Miejsca przy wyjściach ewakuacyjnych, które dają pasażerom zdecydowanie więcej miejsca na nogi niż standardowe fotele. W modelach Airbus A321-100/200 znajduje się około dwustu miejsc siedzących. Wszystkie fotele są stosunkowo komfortowe i pozwalają na kilka godzin wygodnego i spokojnego lotu.

Airbus A321 – rozkład miejsc Wizzair

Airbus A321 rozkład miejsc Wizzair

Prezentowany rozkład miejsc w Wizzair pozwala podróżować Airbusem A321 aż 230 pasażerom. Najwygodniejszymi miejscami są te w 1, 11, 12 i 26 rzędzie, posiadają one zwiększone miejsce na nogi. Jedyną niedogodnością na niektórych z nich będzie brak okna i miejsca na rzeczy osobiste.

Niezalecanymi miejscami będą natomiast te w ostatnim rzędzie ze względu na brak możliwości odchylenia fotela do tyłu oraz siedzenia w rzędzie 18, który nie posiada okna.

Ekonomiczne zastosowania i oszczędność paliwa

Modele Airbus A321 są obecnie jednymi z najbardziej ekonomicznych samolotów o analogicznym zasięgu dostępnych na rynku. Ich budowa i rozkład siedzeń wpływają na to, że komfort lotu zarówno dla pasażera, jak i pilotów jest stosunkowo wysoki, a jego koszty w przeliczeniu na fotel – niewielkie. Wynika to z faktu, że w samolocie zwiększono liczbę miejsc, a przy tym koszty eksploatacji wzrosły jedynie nieznacznie. Spalanie paliwa jest mniejsze niż w przypadku pozostałych członków rodziny Airbus.

Jeszcze doskonalszym modelem z tej serii maszyn jest Airbus A321 neo. Model wyposażony jest w najwyższej klasy systemy łączności, a jego zasięg sięga do 7400 km – standardowa wersja A321 może pokonać maksymalnie 5930 kilometrów.

Samoloty tej klasy korzystają z silników Rolls-Royce Trent, które są bardzo wydajne, a spalanie przez nie paliwa dużo niższe. Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez projektantów jest cicha, przestronna i dobrze oświetlona kabina, która wpływa pozytywnie na nastrój korzystających z niej pasażerów.

Katastrofy i wypadki z udziałem A321

Jakkolwiek dobrze zaprojektowany i bezpieczny nie byłby samolot, nie ma chyba na świecie modelu, który nie doświadczyłby przynajmniej niewielkich problemów. Chociaż A321 jest bardzo bezpiecznym samolotem, jemu także przydarzały się niebezpieczne incydenty. Najbardziej poważna katastrofa miała miejsce 28 lipca 2010 roku w Islamabadzie, kiedy to Airbus A321 linii Airblue podczas lądowania uderzył w zboczę góry. Zginęły wówczas sto pięćdziesiąt dwie osoby. Kolejnym trudnym incydentem, który skończył się jednak o wiele bardziej szczęśliwie było awaryjne lądowanie tym modelem Airbusa na polu kukurydzy, którego dokonali latem 2019 roku rosyjscy piloci Ural Airlines. Powodem kłopotów z samolotem było uderzenie w stado mew, które uszkodziło oba silniki.

Liczba komentarzy: 4

Dodaj komentarz